Zde naleznete anotaci knih  týkajících se traumatu v českém a slovenském jazyce, při prokliknutí titulu se dostanete na možnost nákupu.

Titul: Zraněné dětství

Podtitul: Vliv dětského traumatu na onemocnění v dospělosti

Autor: Robin Karr-Morse

V nejranějším období života je člověk zcela odkázaný na své okolí – je nejcitlivější a nejzranitelnější. Zdaleka ne pro všechny je rané dětství idylické, spousta dětí zažívá chronický strach, stres a trauma, a to nejen v extrémních, krizových situacích, ale i v běžném, „normálním“ životě. Autorky této knihy kombinují nejnovější poznatky z psychologie, genetiky, endokrinologie, neurobiologie a imunologie, aby ukázaly, jak takové „zraněné dětství“ ovlivňuje psychické a tělesné zdraví v dospělosti. V důsledku nezpracovaných negativních raných zážitků mohou vzniknout nejrůznější nemoci a neduhy: od obezity, deprese a látkové závislosti až po srdeční choroby a cukrovku. Kromě podrobné analýzy však tato kniha také nabízí možnosti nápravy a uzdravení, ale především prevence – zdůrazňuje význam přimknutí k nejbližší osobě v raném dětství a upozorňuje na možnosti využití epigenetiky a různých druhů účinných terapií.

 

Titul: Uzdravení vývojového traumatu

Podtitul: Jak trauma v raném dětství ovlivňuje naši schopnost seberegulace, vnímání sebe sama a schopnost navazovat vztahy

Autor: Laurence Heller, Ph.D., Aline LaPierre, Psy.D.

Zkušení terapeuti Larry Heller a Aline LaPierre vytvořili obohacující a ucelenou syntézu dětského vývoje na základě průkopnické tradice Wilhelma Reicha, Erika Eriksona a Alexandra Lowena. Nabízejí srozumitelné techniky a postupy pro všechny z nás, kdo se snažíme lépe pochopit své základní vnitřní konflikty. Kniha Uzdravení vývojového traumatu je důležitou a snadno pochopitelnou mapou, která napomáhá emočnímu zrání a psychologickému a duchovnímu růstu.

 

Titul: Trauma a uzdravenie

Podtitul: Násilie a jeho následky – od týrania v súkromí po politický teror

Autor: Judith Lewis Herman

Kniha profesorky psychiatrie na Harvardovej univerzite je široko koncipovaná práca o psychickej traume ako dôsledku prežitého násilia. Masové ukrutnosti, ktoré sa napáchali počas vojen v Európe, Ázii a Afrike, pritiahli medzinárodnú pozornosť k devastujúcemu účinku násilia a vyústili do poznania, že psychická trauma je celosvetový a univerzálny jav. Násilie sa však nestáva „len tak“, a nech sa týka jednotlivej osoby, alebo celých skupín ľudí, vždy ide o to, že ten, kto má moc, zneužíva svoje postavenie. No kým politické zajatie vo všeobecnosti vnímame a registrujeme, domáce zajatie, v ktorom trpia ženy a deti, veľmi často nevidíme. Výskum psychickej traumy spôsobenej násilím je teda zákonite politická vec. 

Jedinečným prínosom knihy je spôsob, akým autorka prepája súkromný svet osôb, ktoré prežili násilie, a spoločenský kontext, ktorý svojou štruktúrou umožňuje násilie páchať.

 

Titul: Přecitlivělost není slabost

Autor: Ilse Sand

Jste unavení z toho, že vám lidé pořád říkají, abyste nebrali život tak vážně? Pokud patříte mezi vysoce citlivé osoby, je vlastně v pořádku, že ho berete vážně. Kniha Přecitlivělost není slabost, kterou napsala dánská psychoterapeutka Ilse Sand, jež do této skupiny osob řadí i samu sebe, poskytuje řadu konkrétních tipů, co dělat, aby se o sebe přecitlivělí lidé dokázali lépe postarat. Autorka ujišťuje, že je v pořádku žít svůj život pomalu a hluboce – že člověk nemusí excelovat a dělat na druhé dojem siláka. Popisuje, jak přecitlivělost vnímat jako výhodu, jak čelit hněvu či vlastnímu studu, jak se vyrovnat s depresí a úzkostí. Připojuje také údaje o výzkumech přecitlivělosti, seznam aktivit, které by mohly vysoce citlivým lidem přinášet radost a zvyšovat jejich životní pohodu, nebo dotazník, s jehož pomocí může každý vlastní přecitlivělost otestovat. Jedná se o jednu z prvních českých knih na téma, jemuž se v posledních letech ve světě dostává hodně pozornosti. 

 

Titul: Jóga v terapii

Podtitul: Trauma-sensitivní jóga jako pomocník při léčbě traumatu

Autor: David Emerson

Při léčbě klienta, který trpí interpersonálním traumatem jako je chronické zneužívání v dětství nebo domácí násilí, nemá verbální terapie vždy ten nejlepší efekt. Pro tyto klienty jsou trauma a jeho důsledky natolik zabudované do osobnosti a tak komplexní, že omezení klientových zkušeností na sadu symptomů, případně navrhování změn v kognitivním rámci nebo v rámci behaviorálních vzorců ignoruje důležitého a klíčového hráče: tělo.

Odborníci v oblasti duševního a mentálního zdraví většinou souhlasí, že v případech komplexního traumatu se v těle nachází a manifestuje mnoho utrpení – sebenenávist, stud a strach. Například žena, která zažívala v dětství sexuální zneužívání, může mít navzdory úspěšné pracovní kariéře období, kdy nedokáže vnímat končetiny a cítí celkové odpojení od své fyzické podstaty. Přeorientování klientky na tělo a vytváření „tělesného pocitu“ může být klíčem k odemknutí její bolesti a nasměrováním k léčení.

Tato kniha představuje úspěšnou intervenci nazvanou Trauma-sensitivní jóga (TSJ), což je program pro traumatizované klienty založený na vědeckých důkazech, který jim pomáhá v bezpečném a vědomém propojení s vlastním tělem.

Klinický psycholog nemusí mít znalosti a povědomí o józe, aby porozuměl a používal tyto jednoduché techniky, které jsou zde prezentovány uceleně a ve stručném a čtivém formátu. Trauma-sensitivní jóga pomáhá klientům dosáhnout hlubšího a trvalejšího uzdravení.

Kniha obsahuje více než 30 fotografií s různými jógovými formami a v poslední kapitole je uvedeno portfolio jógové praxe krok za krokem, které lze používat při práci s klienty.

Titul: Tělo nezapomíná

Podtitul: Psychofyziologie a léčba traumatu

Autor: Babette Rothschildová

Tělo nezapomíná, kniha plná poutavých případových studií, spojuje tělo a mysl v léčení posttraumatické stresové poruchy. Zaujme odborné lékaře, výzkumníky, studenty i běžné čtenáře. Pro klinické lékaře i jejich pacienty má obrovskou hodnotu pochopení psychofyziologie traumatu a vědomí, co dělat s jeho projevy. Tato kniha přináší moderní pojetí jeho fyziologie, neboť jasně osvětluje působení traumatu na tělo a fenomén somatické paměti. V současné době panuje názor, že lidé, kteří byli nějakým způsobem traumatizovaní, si nesou určitou skrytou vzpomínku na traumatizující události ve svém mozku a těle. Tato vzpomínka se často projevuje v symptomatologii posttraumatické stresové poruchy jako noční můry, vzpomínky (flashbeck), vyděšené reakce a disociativní chování. V zásadě je to tak, že tělo traumatizovaného jedince nechce být ignorováno. Rothschildová redukuje propast mezi vědeckou teorií a klinickou praxí a buduje most překlenující mezery mezi verbální a tělovou terapií a zároveň prezentuje principy a bezdotykové techniky, jejichž prostřednictvím je možné být vůči tělu chápaví a uznat jeho nároky. S ohledem na jejich relevantnost pro klinické odborníky sjednocuje současné znalosti z psychobiologie stresové reakce jak v běžně náročných situacích, tak v průběhu extrémního a dlouhodobého traumatu. To dává zástupcům všech oborů základ pro uvažování o původu příznaků, jež se projevují u jejich klientů, a začlenění pohledu na tělo do jejich praxe. Somatické techniky jsou vybrány s ohledem na větší bezpečnost terapie traumatu při současném zvýšení integrace mysli-těla.

 

Titul: Posttraumatický rozvoj člověka

Autor: Jiří Mareš

Na našem trhu ojedinělá publikace se věnuje pozitivním důsledkům negativních událostí. Součástí života každého člověka jsou nejen chvíle pohody a štěstí, ale také nepříznivé zážitky. Prožité trauma může nastartovat pozitivní změny, přivést člověka na novou cestu životem. Jde o téma relativně nové, teprve v posledních letech se tyto jevy začaly vědecky zkoumat. Publikace ukazuje, které přístupy byly zatím vyzkoušeny, jak se změny k lepšímu zjišťují a jak rozvoji osobnosti napomáhat. Zabývá se zvláštnostmi posttraumatického rozvoje u dětí, seniorů, pacientů, obětí přírodních katastrof nebo účastníků válečných konfliktů.Kniha je určena nejen pracovníkům tzv. pomáhajících profesí, ale i širšímu okruhu čtenářů. Ti se dozvědí, jak po prožité negativní události dosáhnout pozitivní změny ve svém životě.

 

Titul: Všímavý terapeut

Podtitul: Vnitřní nazírání a nervová integrace – příručka pro klinickou praxi

Autor: Daniel J. Siegel

Z nejnovějších vědeckých výzkumů vyplývá, že nejdůležitějšími faktory, jež mohou přispět ke klientovu uzdravení, jsou terapeutova přítomnost a styl, jakým komunikuje s klientem. Obětavost, účast a soucit terapeuta, který zůstává všímavý ke svému já – a ke vztahu mezi tímto já a klientem – mohou mít na průběh terapie skutečně zásadní vliv.

Kniha Všímavý terapeut podrobně objasňuje pojem „všímavost“ a ukazuje, jak lze tuto vlastnost pěstovat v terapeutických vztazích (a nejen v nich). Kniha je psána osobitým stylem – autor se v ní obrací přímo ke čtenáři jako kolegovi v neformální, a přesto do hloubky vedené diskusi o mysli, mozku a mezilidských vztazích.

Své tvrzení, že příznivý výsledek psychoterapie závisí na přítomném bytí terapeuta jako lidské bytosti, dokládá Siegel vědeckými důkazy a nabízí prožitkové techniky sloužící ke kultivaci tzv. všímavé přítomnosti. Cvičení popsaná v této knize rozvíjejí „vnitřní zrak“ – schopnost vnímat a ovlivňovat tok energie a informací v sobě i mezi námi. A vnitřní nazírání podporuje integraci, všímavou přítomnost a vztahovou empatii – klíčové aspekty každé úspěšné terapie.

Všímavý terapeut pomůže začínajícím i zkušeným klinickým pracovníkům lépe porozumět mechanismům interakce mezi myslí a mozkem a ukáže jim, jak chaos a rigiditu proměnit v integraci a harmonii.

 

Titul: Rozvíjejte u dětí odvahu, zvídavost a odolnost

Autor: Daniel J. Siegel a Tina Payne Brysonová

Chcete, aby z dětí vyrostli lidé, kteří: • se o sebe budou umět postarat? • dokážou dělat správná rozhodnutí i ve složitých životních situacích? • budou pečovat o druhé, ale zároveň budou vědět, jak hájit svá práva? • se nezhroutí, když se věci nebudou vyvíjet podle jejich očekávání? To všechno je možné, pokud dětem poskytnete prostor, aby mohly rozvinout svůj pozitivní mozek, a přistupovaly tak ke světu s otevřeností, mentální silou a odolností. Pozitivní mozek není jen myšlenkový přístup či postoj ke světu. Je to síla vycházející z dětského nitra založená na čtyřech principech: rovnováze, odolnosti, vhledu a empatii.

 

Titul: Co nás nezabije…

Podtitul: Možnosti posttraumatického růstu

Autor: Stephen Joseph

 

Když se vám rozbije cenná váza, jak naložíte se střepy? Vyhodíte je, snažíte se je slepit do původní podoby, nebo je použijete, abyste vytvořili něco zcela nového?

Traumatická událost, která rozbíjí náš dosavadní život, nemusí nutně znamenat zkázu. Pokud se člověku podaří najít v sobě silné stránky a přínos celé události, získat podporu svého okolí, vybudovat si nový život na základech toho starého, může vyjít z nepříznivé události posílen a obohacen, s novými životními hodnotami a cíli. Pro tento proces, který je sice náročný, nezřídka bolestný, ale možný, používá autor pojem posttraumatického růstu. V duchu tradice pozitivní psychologie nabízí pohled, v němž trauma jako nedílnou součást života lze vnímat jako příležitost ke změně a osobnímu růstu.

Kniha je určena terapeutům pracujícím s traumatizovanými klienty, i všem, kteří sami prožili nepříznivou událost, potýkají se s příznaky posttraumatické stresové poruchy a hledají nemedicínský přístup k jejich zvládání.

Stephen Joseph je britský psycholog, původem ze Severního Irska, psychoterapeut se specializací na zvládání traumatu a pozitivní psychologii, spoluzakladatel Centra pro trauma, resilienci a růst v Nottinghamu.

 

Titul: Život samá pohroma

Podtitul: Jak čelit stresu, nemoci a bolesti pomocí moudrosti těla a mysli

Autor: Jon Kabat-Zinn

Mindfulness neboli meditace všímavosti se na Západě v posledních letech stala významným fenoménem. Jde o duševní trénink zaměřený na prožívání přítomného okamžiku, což má vědecky prokázaný blahodárný vliv na zdraví a duševní pohodu. 

 

Titul: Rozvíjejte naplno mozek svého dítěte

Podtitul: 12 revolučních strategií, jak kultivovat zrající duši vašeho dítěte a pomáhat růstu jeho EQ

Autor: Daniel J. Siegel a Tina Payne Brysonová

Poznejte dětský mozek a využijte nejnovější poznatky z neurovědy ve výchově a péči o své děti. ”

Tato kniha nabízí věkově přiměřené strategie zvládání každodenních překážek a řadu ilustrací, jež vám pomohou vysvětlit základní pojmy také vašim dětem. Ukáže vám, jak kultivovat zdravý emocionální a intelektuální vývoj tak, aby děti mohly vést vyrovnané a smysluplné životy plné hlubokých vztahů. Autoři díky znalostem neurovědy nabízejí revoluční přístup založený na dvanácti klíčových strategiích, a zpřístupňují čtenářům nejnovější vědecké poznatky o tom, jak je dětský mozek „zapojený“ a jak funguje.

 

Titul: Dítě traumatizované v blízkých vztazích

Podtitul: Manuál pro profesionály a rodiny

Autor: Matoušek, Oldřich (ed.)

Cílem publikace je seznámit čtenáře s traumatem u dětí, které způsobila pečující osoba, a popsat způsoby podpory, resp. léčby traumatizovaného dítěte. Pokryta jsou témata jako neurofyziologie traumatu, dispozice k traumatu, nezdolnost, vliv na kvalitu vazby k blízkým osobám, překonání traumatu v terapii, rizika spojená s terapií, podpora traumatizovaného dítěte v rodině. Na knize, která má multidisciplinární charakter, se podíleli profesionálové pracující s traumatizovanými dětmi a s jejich rodiči jako psychologové či sociální pracovníci (Petr Štěpaník, Ivana Pokorná, Leona Němcová, Tereza Chábová, Tereza Koryntová, Hana Pazlarová, Štěpánka Hejčová, Daniela Květenská, Veronika Kubešková, Jindra Šalátová).

 

Titul: Citlivý pomocník

Podtitul: Vysoká citlivost v pomáhajících profesích

Autor: Ilse Sand

Lidé s vysokou citlivostí jsou vnímavější k pocitům a potřebám druhých lidí, ale zároveň se těmito prožitky rychleji unaví. Cílem knihy je pomoci citlivým jedincům, aby sebe samé lépe ochránili a při pomoci druhým co nejvíce uplatnili své přednosti. Knihu využijí zejména lidé v pomáhajících profesích. Vysoce citliví lidé však mají tendenci pomáhat druhým i v soukromí, a to bez ohledu na svou profesi. Proto autorka připravila pomůcky a cvičení pro všechny, kdo se považují za vysoce citlivé. Dává například tipy, jak zahájit rozhovor a umožnit druhému, aby se otevřel, jak projevit empatii a emoční blízkost, jak se zaměřit na zdroje a přání, jak si dělat přestávky, jak zpomalovat a prohlubovat komunikaci, jak zacházet se studem, úzkostí nebo příliš přísnými zásadami, jak umožnit setkání mezi já a ty a plně prožívat to, co se děje právě teď. Kniha rovněž obsahuje základní informace o vysoké citlivosti a radí, jak se lidé s tímto rysem můžou postarat sami o sebe. 

 

Titul: Předané trauma

Podtitul: Druhotný traumatický stres * zprostředkovaný šok * jak pomoci sobě a druhým 

Autor: Ellie Izzová a Vicki Carpelová Millerová

Lidé, kteří zažili tíživé a traumatické situace, potřebují pomoc druhých. V důsledku své práce často trpí nejrůznějšími potížemi, například depresemi, úzkostí, závislostmi, obezitou či poruchami imunity. Příčinou široké škály potíží může být předané trauma, které negativně ovlivňuje tělesný, psychický i duchovní stav pomáhajících.

Tato kniha nabízí vysvětlení, naději a pomoc odborníkům i laikům, kteří prodělávají předané trauma: od terapeutů, lékařů, záchranářů a zdravotníků přes sociální pracovníky, poradce, učitele, soudce a právníky až po blízké osoby traumatizovaných lidí. Už nemusíte mlčky strádat, předané trauma je problém, který vám tato kniha pomůže vyřešit.

 

Titul: Průvodce pro vysoce citlivé lidi

Podtitul: Jak prožít šťastnější a vyrovnanější život

Autor: Orloff Judith

 

  • Vnímáte citlivěji než ostatní emoce a nálady jiných lidí?
  • Unavuje vás mnoho vjemů a vzruchů?
  • Potřebujete být občas úplně sami?
  • Jste náchylní k vyčerpání a smyslovému přetížení?
  • Reagujete často negativně na světlo, zvuky či vůně?
  • Snášíte špatně velké skupiny lidí nebo nečekané změny?

Pak nejspíš patříte mezi vysoce citlivé lidi, stejně jako asi pětina všech lidí. Život s vysokou citlivostí je náročný, ale může vám přinést i řadu výhod. V této knize naleznete mnoho praktických tipů, cenných rad a technik, díky nimž se naučíte zvládat výzvy spojené s citlivostí, stanete se silnějšími a zároveň si v životě udržíte soucit a empatii. Zjistíte, jak se vysoká citlivost odráží na vašem zdraví, v partnerských vztazích, pracovních kolektivech i při výchově dětí, a dozvíte se, jak v těchto oblastech s citlivostí co nejlépe zacházet. Získáte schopnosti, které vás ochrání před citovým zraněním, stresem či vyhořením, a začnete vnímat svou citlivost jako dar, kterým ve skutečnosti je.

 

Sama autorka je citlivou osobností a jako psychiatrička se nevyhýbá ani alternativnějším přístupům. S její pomocí porozumíte svým „potížím“ a uvědomíte si možná poprvé důležitou skutečnost: To, co prožíváte, je normální!

Knížka je určena nejen vysoce citlivým lidem, ale také jejich rodičům, partnerům, učitelům či terapeutům.

 

 

Titul: Chlapec, kterého chovali jako psa

Podtitul: Příběhy dětí, které překonaly trauma

Autor: Bruce D. Perry a Maia Szalavitz 

 

Dětský psychiatr Bruce Perry měl v terapii děti, které zažily nepředstavitelné hrůzy: přežily genocidu, byly svědky násilných činů, dospělí je zavírali do skříní či klecí, byly oběťmi násilí v rodině. Perry vypráví jejich příběhy a mluví o traumatech, která utrpěly, i o tom, jak se z nich dokázaly zotavit. V knize najdeme příběh dětí ze sekty Davidiánů nebo příběh satanské paniky, která zachvátila Spojené státy v 80. letech minulého století a která se řadí k moderním pověstem, do stejné skupiny fenoménů, kam patří například falešné vzpomínky na sexuální zneužívání.

Bruce D. Perry je americký psychiatr, specializuje se na dětské duševní zdraví a neurovědu. Maia Szalavitz je americká reportérka, autorka specializující se na oblast vědy, politiky a léčby závislostí.

 

 

 

Titul: Pamäť tela

Podtitul: Kniha kazuistík. Spájajúce metódy a modely liečenia traumy a PTSP

Autor: Babette Rothschild

 

Je to prvá kniha svojho druhu,ktorá obhajuje používanie a kombináciu rôznych modelov liečenia traumy. Babette Rothschild vychádza z myšlienok publikovaných v jej predošlej populárnej knihe Pamäť tela, ďalej ich rozvíja a zdôrazňuje dôležitosť toho, aby každá terapia traumy bola šitá na mieru konkrétnym potrebám každého klienta.

 

 

Titul: Uzdravení vývojového traumatu

Podtitul: Jak trauma v raném dětství ovlivňuje naši schopnost seberegulace, vnímání sebe sama a schopnost navazovat vztahy

Autor: Laurence Heller, Ph.D., Aline LaPierre, Psy.D.

Zkušení terapeuti Larry Heller a Aline LaPierre vytvořili obohacující a ucelenou syntézu dětského vývoje na základě průkopnické tradice Wilhelma Reicha, Erika Eriksona a Alexandra Lowena. Nabízejí srozumitelné techniky a postupy pro všechny z nás, kdo se snažíme lépe pochopit své základní vnitřní konflikty. Kniha Uzdravení vývojového traumatu je důležitou a snadno pochopitelnou mapou, která napomáhá emočnímu zrání a psychologickému a duchovnímu růstu.

 

Titul: Provázení traumatem

Podtitul: Průvodce péčí o sebe při péči o druhé

Autor: Laura van Dernoot Lipsky
a Connie Burk

Možná se cítíme unavení, jsme cyničtí nebo umrtvení, případně máme pocit, že nikdy nemůžeme udělat dost. Tyto a další symptomy nás ovlivňují individuálně i kolektivně. Podkopávají energii a efektivitu, kterou nutně potřebujeme, abychom byli prospěšní lidstvu, ostatním živým bytostem i samotné planetě. V knize Provázení traumatem se s těmito výzvami setkáme se záměrem udržet si odstup od zahlcení a rozvinout kvalitu všímavé přítomnosti.

Laura van Dernoot Lipsky spojuje moudrost starověkých kulturních tradic s moderní psychologií a nabízí paletu jednoduchých a základních praxí, které nám otevřou cestu k vnitřní změně, a tím i ke změně ve světě.

 

 

Transgenerační přenos (nejen) traumatu

Autor: Marek Preiss, Daniela Vizinová (editoři)

Tato kniha, která představuje texty našich předních psychologů, psychiatrů, lékařů, antropologa, jazykovědce a přírodovědce, je originálním dílem, které nemá v české odborné literatuře o mezigeneračním předávání lidské bolesti a traumatu obdoby. Je to průkopnická publikace, která spojuje různorodé pohledy na teoreticky i prakticky závažný problém, jak ukončit nevědomé, zpravidla psychické, ale někdy i biologické předávání utrpení předků do života jejich potomků a jak toto předávání zbavit osudovosti a dát mu pozitivní osobní a kolektivní smysl.

 

 

Titul: Trauma a uzdravenie

Podtitul: Násilie a jeho následky. Od týrania v súkromí po politický teror

Autor: Judith Lewis Herman

Politické zajatie vo všeobecnosti vnímame a registrujeme, kým domáce zajatie, v ktorom trpia ženy a deti, veľmi často nevidíme. Hovorí sa, že dom muža je jeho hradom. Iba výnimočne sa však berie do úvahy, že ten istý dom môže byť pre ženy a deti väzením. V prípadoch domáceho zajatia sa zväčša nevyskytujú fyzické bariéry, ktoré by väznenej obeti bránili ujsť. Väčšina domácností, dokonca ani tie najdespotickejšie, nemajú zamrežované okná a ploty z ostnatého drôtu. Ženy a deti nebývajú bežne pripútané reťazami, hoci aj toto sa v skutočnosti vyskytuje oveľa častejšie, než by sme si mysleli. Bariéry, ktoré bránia obetiam uniknúť, sú väčšinou neviditeľné. No aj tak sú mimoriadne silné a pre obete často neprekonateľné.

Titul: Co nás nezabije…

Podtitul: Možnosti posttraumatického růstu

Autor: Stephen Joseph

Traumatická událost, která rozbíjí náš dosavadní život, nemusí nutně znamenat zkázu. Pokud se člověku podaří najít v sobě silné stránky a přínos celé události, získat podporu svého okolí, vybudovat si nový život na základech toho starého, může vyjít z nepříznivé události posílen a obohacen, s novými životními hodnotami a cíli. Pro tento proces, který je sice náročný, nezřídka bolestný, ale možný, používá autor pojem posttraumatického růstu. V duchu tradice pozitivní psychologie nabízí pohled, v němž trauma jako nedílnou součást života lze vnímat jako příležitost ke změně a osobnímu růstu.

Kniha je určena terapeutům pracujícím s traumatizovanými klienty, i všem, kteří sami prožili nepříznivou událost, potýkají se s příznaky posttraumatické stresové poruchy a hledají nemedicínský přístup k jejich zvládání. 

Titul: Tajemství předků

Podtitul: Transgenerační přenos jako výzva a šance

Autor: Peter Teuschel

Téma transgeneračního přenosu se v moderní době začalo šířeji řešit v souvislosti s výskytem symptomů traumatu u netraumatizovaných potomků obětí holocaustu. Předci však hráli významnou úlohu už v prastarých či „primitivních“ kulturách. Roli předků v prožívání jednotlivce dosud zpracovala i řada psychoterapeutických škol (Freud, Jung, Boszormenyi-Nagy, koncept genosociogramu atd.). Různé poznatky týkající se vlivu předků na náš život nakonec vedly k jisté rehabilitaci Lamarckovy evoluční teorie a vytvoření konceptu epigenetiky, jež studuje změny ve fungování genů na základě prožitků daného jedince. Tím vším se zabývá autor knihy Tajemství předků a za pomoci mnoha kazuistik z vlastní praxe rozebírá témata jako rodinná tabu, role, legendy, traumata, zdroje, vztahy k riziku, vazby nebo přivlastňování a vylučování některých členů rodiny. Nabízí také způsoby, jak s transgeneračním přenosem pracovat v rámci psychoterapie i vlastního života. Kniha je psána pro všechny, kteří chtějí získat široce pojatý přehled o tomto fascinujícím tématu. 

Titul: Vnitřní svět traumatu

Autor: Donald Kalsched

Kniha se zabývá obrazy, jež se často objevují ve snech a fantaziích lidí, kteří prošli traumatickými životními okolnostmi. Poukazuje na skutečnost, že právě obrazy, které měly zprvu ochranný charakter, se mohou stát destruktivními a přispívat k prohlubování traumatu postižené osoby. Autor pracuje s bohatým klinickým materiálem, věnuje zvláštní pozornost problémům závislosti, psychosomatických poruch a disociace a přístupu k nim. Spojuje jungovské pojetí traumatu se současnou teorií objektních vztahů a teorií disociace. Ukazuje rovněž, jak porozumění univerzální řeči snů, mýtů a pohádek může osvětlit přístup k pacientům s traumatickými životními zkušenostmi a dát nové podněty k práci s nimi.